Podstawową formą jaka jest stosowana w trakcie prowadzenia zabaw przez animatora są zabawy integracyjne. Jest to bardzo ważny element, ponieważ powoduje to większą pewność u dzieci. Po za pewnością w grupie dziecko poznaje także swoich rówieśników. Dowiaduje się o pasjach, zainteresowaniach a nawet różnych zachowaniach swoich kolegów przez zabawy integracyjne.

Zabawy integracyjne posiadają różne formy przez zabawy grupowe, taneczne, poprzez rysowanie czy też zabawy z chustą animacyjną. Animator stara się aby zabawy były jak najbardziej kreatywne i pomysłowe. Ważne jest to aby dzieci były na tyle zaciekawione zabawami integracyjnymi aby nie doskwierała im nuda, a co ważne aby wyciągnęły z nich także jakieś wnioski.

Z jakimi zabawami integracyjnymi możemy się spotkać ?

Okręt – dzieci stoją na środku sali zwrócone w jednym kierunku. Prowadzący zabawę wydaje różne ciekawe polecenia np.: „Lewa burta” – dzieci biegną na lewą stronę sali, „Prawa burta” – dzieci biegną na prawą stronę sali, „Rufa” – dzieci biegną do tyłu sali, „Dziób” – uczestnicy biegną do przodu, „Pokład” – dzieci zostają na swoich miejscach. Ta Zabawa integracyjna najlepiej działa w szybkim tempie.

Sałatka owocowa – dzieci siadają na krzesłach i  tworzą okrąg. Animator siada w środku i przydziela każdemu uczestnikowi nazwę jednego z owoców . Zabawa polega na tym, by na komendę np. „Kiwi!”, wszystkie dzieci, którym przydzielono nazwę „kiwi” zmieniły swoje miejsca.  Ważne jest to aby nikt nie może pozostał na swoim  miejscu. Kiedy prowadzący mówi: „Sałatka owocowa!”, wtedy wszystkie owoce zmieniają się miejscami.

Zwierzęta, szukajcie się – dzieci losują karteczki, na których znajdują się rysunki zwierząt Na sygnał prowadzącego zabawę dzieci wydają odgłosy odpowiednie dla wylosowanego przez siebie zwierzaka. Zadanie dzieci polega na tym, aby odnalazły one swoich „krewniaków”, czyli dzieci, które wylosowały to same zwierzę do naśladowania.

Dotknij – osoba prowadząca zabawę mówi „Czerwone” i każde dziecko musi dotknąć czegoś czerwonego. Dziecko, które nie znajdzie rzeczy w czerwonym kolorze, staje na środku sali i podaje komendę. Polecenia nie muszą ograniczać się tylko do kolorów, ale mogą dotyczyć też kształtów.

Ważne jest aby zabawa integracyjna pomogła dzieciom nawiązać kontakt z rówieśnikami i pozwoliła na świetną zabawę z nimi !

Sprawdź naszą ofertę animatorki.com

animatorki.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *