Chusta animacyjna to jeden z najważniejszych elementów pracy animatora. Zajmuje ona kluczowe miejsce zaraz po farbach do twarzy oraz balonów do modelowania. Chusta animacyjna jest duża kolorowa i pozwala na zabawy wszelkiego rodzaju!

Zabawy muszą zostać dostosowane do wieku dzieci i ich chęci do zabawy. Pierwszą podstawową zabawą wykorzystywaną podczas animacji dla dzieci jest cukierek. Polega ona na zawinięciu jednego dziecka znajdującego się w środku chusty w przysłowiowy “cukierek”. Uczestnicy zabawy zakręcają chustę poruszając się w prawo lub lewo, a następnie na znak animatorki dzieci odwijają chustę w stronę przeciwną. W efekcie dziecko znajdujące się w środku zostaje odkręcona i podrzucona do góry.

Kolejne zabawy to zabawy przy użyciu małej piłeczki. Pierwsza z nich polega na wrzuceniu piłeczki na środek chusty, następnie zadaniem dzieci jest wrzucenie kuleczki do środka, zadanie utrudnia animator, który rusza chustą tak, że piłeczka wypada po za chustę. Innym przykładem zabawy z wykorzystaniem kuleczki jest zabawa, w której piłeczka nie może wypaść po za chustę. Tu również rolą animatorki jest przeszkadzanie dzieciakom w utrzymaniu piłeczki na chuście.

Użycie małych kuleczek może mieć jeszcze jedno świetne zastosowanie w zabawie pt. kulkowa burza. Wywołuje wśród dzieci wiele radości i uśmiechu, dlatego warto ją zastosować aby zintegrować grupę.

Poniżej przedstawione zostaną najciekawsze (naszym zdaniem;)) zabawy z wykorzystaniem chusty:

  • KOGO BRAKUJE? Dzieci stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Animatorka wybiera osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy uczestnicy otwierają oczy i odgadują, kto jest schowany pod chustą i kogo brakuje. Zabawa ta jest świetna do integracji grupy aby jej uczestnicy zapamiętali swoje imiona.
  • WSZYSTKIE KOLORY TĘCZY Dzieci podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty. Animator wypowiada kolor, np. “niebieski”. Wtedy wszystkie dzieci, które trzymały kolor niebieski zamieniają się miejscami, przebiegając pod chustą. Po kilku rundach prowadzący wypowiada słowo “tęcza”, a wtedy miejscami zamieniają się wszyscy uczestnicy zabawy. Na podobnej zasadzie działa zabawa sałatka. W tym przypadku dobieramy dzieciom nazwy owoców, na znak animatorki przebiega dany owoc wymieniając się miejscem z tym samym owocem. Na słowa “sałatka owocowa” wszyscy uczestnicy zamieniają się miejscami.
  • RYBAK I RYBKA Uczestnicy stoją w kręgu trzymając chustę. Wybieramy dwie osoby, które przyjmują rolę „rybaka” i „rybki”. Rybak wchodzi na chustę, a rybka pod nią. Zadaniem rybaka jest złapać rybkę. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy ten złapie rybkę, następuje zmiana par.
  • TARCZA STRZELECKA Rozłożoną chustę kładziemy na podłodze. Jest ona tarczą strzelecką, na której określone kolory oznaczają daną liczbę punktów: np. czerwony -10, zielony – 8, niebieski – 6, pomarańczowy – 4, żółty – 2. Uczestnicy stoją w odległości 10 m od chusty i rzucają w jej kierunku (można rzucać tyłem do chusty w odległości 5 m). Ten kto zdobędzie najwięcej punktów – wygrywa.
  • JADOWITE WĘŻE Umieszczamy 4-6 krótkich lin na chuście. Dzielimy się na dwie grupy. Dzieci potrząsają chustą tak, aby lina dotknęła dzieci po drugiej stronie chusty. Dotknięcie liny to ukąszenie węża. Wygrywa drużyna, która straci najmniej uczestników zabawy.
  • STARY NIEDŹWIEDŹ Dzieci chwytają chustę pod którą wchodzi wybrany maluch i udaje niedźwiedzia zapadającego w głęboki sen. Dzieci chodzą w koło śpiewając piosenkę „Stary niedźwiedź”. Przy słowach „niedźwiedź łapie” opuszczają chustę na malucha i uciekają, a on próbuje się wydostać i kogoś złapać.

To tylko niektóre z zabaw, które można zastosować podczas zabaw z chustą animacyjną. Spraw aby dzieci na twoim przyjęci również poczuły się dobrze i przeżyły wspaniały wieczór razem z naszymi animatorkami.

Zapraszamy do kontaktu: www.animatorki.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *